Moody's'ten büyüme açıklaması

Moody's'ten büyüme açıklaması

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's G20 ülkelerinde büyümenin bu yıl ortalamaların altında kalacağını, gelecek yıl ise daha belirgin bir hale geleceğini belirtirken, Türkiye'de büyümenin ise bu yıl yüzde 2.5 ile 3.5 arasında gerçekleşmesinin beklendiğini açıkladı.

Moody's tarafından G20 ekonomilerinde dair değerlendirmenin yer aldığı raporda Türkiye'de gayrı safi yurtçi hasılanın da (GSYH) gelecek yıl da yüzde 2.5 ile 3.5 arasında büyümesinin beklendiği belirtildi.

Gelişmekte olan G20 ülkelerinde büyüme beklentisinin bu yıl için yüzde 4-5 aralığında açıklayan Moody's gelecek yıl ise bu ülkelerde ortalama büyümenin yüzde 4.5 ile 5.5 arasında olacağını tahmin ediyor.

Moody's Makro Finansal Analiz birimi yöneticilerinden Marie Diron, gelişmiş ülkelerde büyümenin ise artan yatırımlar ve euro bölgesinde borç oranlarının azalmasıyla birlikte gelecek yıl hızlanacağını belirtirken, gelişmekte olan ülkelerde "yüksek enflasyon ve faizlerin yanı sıra azalan ihracatın bu ve gelecek yıl büyüme üzerinde baskı yaratması mümkün" dedi.

G20 ülkelerinin tümüne dair büyüme beklentilerini yayımlayan Moody's, ülke ekonomilerine özgü baskı yaratacak çeşitli unsurlar olmasına karşılık, küresel ekonomik görünüm üzerinde iki faktörün etkili olduğunu belirtti.

Çin'de konut sektöründe beklentilerden sert bir daralmanın bu ülkelerin ticaret ilişkileri ve yatırımcıların güvenini olumsuz etkileyerek küresel ekonomi üzerinde etkili olabileceğini belirten kuruluş ayrıca, "Birden fazla finans piyasasında aynı anda oluşacak ve varlık üzernde olumsuz etki yaratabilecek ve finansman maliyetini yükseltecek bir düzeltme, büyüme üzerinde etkili olabilir" dedi.

Yılın ilk yarısında farklı ekonomik büyüme performanslarına rağmen Brezilya, Hindistan ve Endonezya'ya sermaye girişlerinin güçlü olduğu belirtilen raporda, Türkiye gibi bazı ülkelerde cari açığın daralmasının yatırımcı endişelerini hafiflettiğine dikkat çekildi.

Raporda, "Türkiye, Güney Afrika ve Hindistan gibi az sayıda ülkede cari açığın daralması, bazı gelişmekte olan ülkelerin cari açık ve kur kaynaklı krizelere maruz kalabileceğine dair endişelerinin hafiflemesine katkıda bulundu" denildi.

Moody's'in Türkiye için kredi notunu yatırım yapılabilir en düşük not olan Baa3 düzeyinde "negatif" görünümde bulunuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS