Çiğdem Öztabak Çiğdem Öztabak

Facebook'un yeni sanal gerçeklik iddiası: Metaverse

03.09.2021 Cuma | 16:35

“Öyle ya da böyle, karma gerçeklikli bir gelecekte yaşayacağımızı düşünüyorum” Mark Zuckerberg’in bu sözleri ile tanıttığı yeni hizmetleri sanal bir toplantı odası.

Pandemi sanal gerçekliğe olan ilgiyi yeniden canlandırdı. Ancak sanal gerçekliğin ana akım haline geleceği fikri de yıllarca aynen kaldı.

Geçtiğimiz ay Facebook, bir sosyal medya şirketi değil “metaverse“ şirketi olmak istedikleri ile birlikte sanal toplantı odası Horizon Workrooms adlı yeni hizmetini tanıttı.

Facebook ve Sony gibi teknoloji devleri, deneyimi mükemmelleştirmek için milyarlarca dolar harcamaya devam etseler de, sanal gerçeklik, bir VR kulaklığı için binlerce dolar ödemeye istekli hobilerin niş bir oyuncağı olarak kaldı.

Pandemi sürecinin ise bunu değiştirebileceği düşünülüyor ve bu yönde bir çok ürün ve hizmet düşünce raflarından çıkıp gerçek raflara doğru yola çıkıyor. Geçtiğimiz yıl Facebook’un Oculus Quest 2 ürünü ile de VR satışlarını arttı.

Facebook bu alanda ivmesini almış olacak ki, Horizon Workrooms adlı bir sanal gerçeklik hizmeti daha sundu. Quest 2 sahipleri ayrıca bu ürünü ücretsiz indirebiliyorlar. Hizmet basitçe, kişilerin yüz yüze bir iş toplantısında gibi bir araya gelebilecekleri sanal bir toplantı odası sunuyor. Katılımcılar özelleştirilebilir bir avatar ile katılım sağlayabiliyorlar. Etkileşimli sanal beyaz tahtalar, insanların fiziksel bir konferans odasında olduğu gibi yazı yazabilmeleri ve çizebilmelerini sağlıyor.

Bir diğer yandan bakınca, Facebook’un 3,5 milyar kullanıcısı için bir başka adım olan sonsuz sosyal bağlantı biçimi olarak görünüyor. Facebook'un CEO'su Mark Zuckerberg de bu bakış açısını doğrular nitelikte Workroom için “Öyle ya da böyle, karma gerçeklikli bir gelecekte yaşayacağımızı düşünüyorum” diyor.

Biraz geçmişe dönersek Facebook sanal gerçeklik için 2014 yılında Oculus VR’ı satın almak için 2 milyar dolar ödedi. Anlaşma, sanal gerçeklikte bir satın alma ve finansman dalgası başlattı. VR start-up'larına yapılan yatırımlar artarken, HTC ve Sony gibi şirketler de kitleler için VR kulaklıkları vaat etmeye başladılar ve en sonunda Microsoft, hologram yansıtmalı gözlükler olan HoloLens’si geliştirdi.

Facebook, bu arada Oculus için satış rakamlarını açıklamıyor, ancak analistler Facebook'un kulaklıklardan beş ila altı milyon adette sattığını tahmin ediyorlar.

Zuckerberg projeyi, teknoloji uzmanlarının “ Metaverse” olarak isimlendirdiği ve sonraki internetin bir parçası olarak görüyor. Zuckerberg’in anlatımına göre, metaverse; insanların VR veya görüntülü arama, akıllı telefon, tablet veya henüz icat edilmemiş akıllı gözlükler ya da gadget'lar gibi diğer cihazlar aracılığıyla iletişim kurabildiği yeni bir dünya.

Yani biraz karışık olsa da; insanlar yaşadıkları tüm farklı dijital dünyalar arasında aynı anda sürdürülebilir olabilecekler. Örneğin, bir kişi, bir sanal gerçeklik mağazasından bir gömleğin dijital avatarını satın alabilir ve ardından oturumu kapatabilir ancak ayrı bir Zoom toplantısında o gömleği giymeye devam edebilir. :)

Ayrıca Zuckerberg bir miktar daha ileri giderek Facebook’un vizyonunu ve marka algısını da ufaktan değiştirmeye çalıştıklarının mesajını verdi. Kendi ağzından açıklaması şu şekildeydi; "Umudum, önümüzdeki yıllarda insanların bizi gerçekten bir sosyal medya şirketi olarak değil, gerçek bir varlık hissi veren bir 'metaverse' şirketi olarak düşünmeye başlamasıdır.”

Gerçek dünyada sanalı, sanal dünyada gerçeği sürdürülebilir kılmanın yolunu açan “ metaverse” kavramını daha çok duyacağız gibi geliyor.

Diğer Yazıları

Facebook ile ilişki durumumuz : Aşk&Nefret

Geçtiğimiz Pazartesi günü beş saatten fazla bir süre tüm dünya olarak, Facebook, Instagram ve Whatsapp uygulamalarından uzakta, algılarımızı yeniden tartacak kadar bir zaman sahip olduk. Twitter bu çöküşten, anlık kullanıcı aktivasyonu ve sosyal içerik yöneticilerinin yıldızlarının parlamasıyla, gerçek zamanlı etkileşim pazarlamasında zirveye oturdu.  Hatta Twitter’ın gerçek zamanlı tweet’lerine cevap veren tüm dünya  markaları Facebook tüm ekibi ile panik yaşarken konuşulma  ve erişim yarışında devleştiler. Futbol sahalarında centilmenlik dışı sayılan bu davranışı, online dünyada bambaşka bir sosyal tepki olarak kabullenebiliyorduk.

Devamını Oku 09.10.2021

Silikon Vadisi’nin ölümsüzlüğe ve gençliğe açılan yeni kapısı: Altos Labs

Geçtiğimiz hafta teknoloji haberlerine düşen en son haber bir "gençleşme" girişimine Jeff Bezos ve Yuri Milner’ın ciddi oranda yatırım yaptıklarıydı.

Devamını Oku 15.09.2021

SEO Neden Önemli? Şirketler ve globalde yeni iş kolu arayanlar için SEO 101

Dijital Pazarlama pek çok alt kolu olan bir alan. SEO da bu alt kollardan bir tanesi. SEO (Search Engine Optimization), Türkçe anlamı Arama Motoru Optimizasyonu. Günlük hayatımızda hem masaüstü hem mobil hem de tablet cihazlarımızda aradığımız bilgiye hızlıca ulaşmak için kullandığımız arama motorları için yapılan tüm optimizasyon çalışmalarını temsil eder.

Devamını Oku 20.08.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS