{$ day.Temps.HighTemp $} °
Reha Erus Reha Erus

Kuzey Amerika'da renkli sonbahar yaprakları

31.10.2022 Pazartesi | 10:58

Kuzey Amerika’nın New England bölgesi eyaletlerinde renkli sonbahar yaprakları insanı büyüler. Genellikle Ekim başında doğal olarak yeşil yaprakların dökülmeden önce renk değiştirmesi, sarı, turuncu, bordo ve kırmızı renklere dönüşerek bir renk armonisi yaratması milyonlarca turisti çeker.

Aslında havaların serinlemesiyle birlikte yaprak içerisindeki klorofiller azalmaya başlayınca karotinlerin turuncu ve sarı renkleri daha sonra da yapraklardaki fosfat miktarı azaldıkça antosiyaninlerin kımızı ve eflatun renkleri yapraklara hakim olur. Sonbahar renkleri temel olarak kırmızı ve sarıdan oluşur.

Tıpkı Karadeniz’in bazı yörelerinde olduğu gibi genelde sonbaharda yaprakları dökülmeden renk değiştiren ağaçlar Yeşil Dişbudak, Kızıl Akçaağaç, Tupelo, Meşe, ve Atlas Sedir Ağacıdır. Bu ağaçların renk değiştirmesi ve dökülmesi yaklaşık 1 ay sürer.

Amerikalılar 8 Ekim Kristof Kolomb Gününden itibaren New England eyaletlerine akın ederek bu doğa mucizesine tanık olurlar bol bol resim çekerler. Dökülen toprakların üzerinde yürümek ve çıkardığı hışırtılar ayrı bir zevktir. Hele göl kenarlarındaki yaprak dökümü olarak bilinen ‘Leaf Foliage’ a tanık olmak mutluluğun bir parçası kabul edilir.

Pandemi nedeniyle üç yıldır Massachusetts eyaletine akrabaları ziyarete gidememiştik. Nihayet geçenlerde bu doğanın cömertçe yaşattığı bu değişime yine tanık olduk. Muhteşemdi. Hani derler ya ‘Gözlerimiz bayram etti’ gerçekten rengarenk yaprakları izlerken rüzgarın savurduğu yaprakların dökülme anına da tanık olmak romantizmin bir parçası hissini yarattı.

Tabii Ekim ayının son günü Batı ülkelerinde Cadılar Bayramı olarak kutlanıyor. Simgesi de turuncu renkli koca süs kabakları. Hemen hemen her bahçeli evin kapısına yerleştiriliyor. Gerek yaprak dökümünü ve gerekse cadılar bayramı etkinliklerini fazlasıyla özlemişim.

 

Diğer Yazıları

İrene Cara’lar hayata erken veda etmemeli

Oscar ödüllü şarkıcı İrene Cara’nın 63 yaşında yaşamını yitirdiği haberi bende şok etkisi yaptı. Çok sevdiğim bir şarkıcı ve oyuncuydu. Aynı zamanda söz yazarı. Yeni nesil İrene Cara’yı pek tanımaz ama mutlak onun iz bırakan, hafızalardan silinmeyen, ezberi kolay şarkılarını duymuştur.

Devamını Oku 30.11.2022

Şu çılgın Dünya Kupası

Katar’da düzenlenen Dünya Kupası tarihinin 22. si. Ben dördüne basın mensubu olarak katıldım. Diğerlerini TV’den izledim. İlk 1958 yılındakıydı. Hani Pele’nin 17 yaşında yıldızlaştığı ve finalde İsveç’i yenerek Brezilya’ya kupayı büyük ölçüde kazandırdığı Dünya Kupası.

Devamını Oku 27.11.2022

Tarantino emekliye mi ayrılıyor?

Oscar’lı Amerika’lı yönetmen Quentin Tarantino’nun emekliye ayrılacağı iddia edildi. Ben bildim bileli Tarantino için hep sinemayı bırakacağı söylentileri arka arkaya gelir. Arşivlere baktım 2014 yılından bu yana her yıl ‘Kill Bill’ yapıtının mimarı için Hollywood’a veda edeceği haberleri peş peşe gelmiş. Şimdi geçenlerde yeni bir haber çıktı. Güya Quentin Tarantino’nun bir sonraki filmi nin son olacağı açıklanmış. Daha doğrusu kendisi böyle bir paylaşımda bulunmuş. Tarantino demiş ki ‘30 yıldır bu işi yapıyorum ama artık şovu bitirmenin zamanı geldi.’

Devamını Oku 24.11.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS