hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow
  Reha Erus Reha Erus

  Oppenheimer’in bombası bu kez barış için patlatıldı

  12.03.2024 Salı | 13:38Son Güncelleme:

  96. Oscar Ödülleri Töreni bence son yılların en renkli ve anlamlısıydı. Tamam kazananlarda pek sürpriz yoktu. ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Emma Stone’un favori gösterilen Lily Gladstone yerine heykelciği almasına en çok İngiliz oyuncu kendisi şaşırdı ve bunu teşekkür konuşmasında itiraf etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  13 dalda aday gösterilen baş yapıt ‘Oppenhemier’’in 7 ödül alması ezici bir üstünlük olarak kabul edilmedi. Yine de yönetmen Christopher Nolan’ın iki ödülü birden alması ayrıca Cillian Murphy ve Robert Downey Jr.’un da dallarında rakipsiz olmaları eserin ön plana çıkmasına yetti.

  Geceye dönersek, Dolby Tiyatrosu ilginç olaylara sahne oldu. Öncelikle Hollywood & Highland Caddesi büyük önlemlere karşın Filistin için eylem yapanlar tarafından kuşatıldı. Gazze için barış isteyen protestocular tiyatroya giden yolu keserek davetlileri taşıyan limuzinleri durdurdular. Bazı ünlüler araçlarından inerek yayan yürümeye başladılar ancak Filistin bayrağı taşıyanlarca taciz edildiler.

  Ödül törenini sunan Jimmy Kimmel her zamanki gibi formda ve çok dengeliydi. Geceyi hoşgörü ile sürdürdü. ‘Sahnede gecenin yıldızı kimdi?’ye tek bir yanıt verilebilir. ‘Barbie” filminin Kanadalı erkek oyuncusu Ryan Gosling’in fuşya rengi takım elbisesiyle söylediği ‘I’m Just Ken’ şarkısıyla Oscar’a damgasını vururken sanki ‘Kim demiş pembe tonları kadınlara özeldir’ itirazı yapıyordu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu arada ödülü alırken kıyafetinin fermuarının kopmasıyla iki parçaya bölünmesini soğukkanlılıkla karşılayan Emma Stone’nun yaşadığı zor anları ironi ile karşılaması da büyük alkış aldı.

  ‘Ey İyi Kostüm’ tasarımı ödülünü vermek için sahneye çıplak çıkan John Cena önce seyircileri bu hareketiyle şok etti. Ünlü aktör elindeki zarfla mahrem yerlerini kapatarak konuşmasına başladı. Belli ki sunucu Jimmy Kimmel tarafından öngörülen bu hareket ‘Erkek vücudu şaka değildir’ mesajını vermek için tasarlanmıştı. John Cena daha sonra altın renginde bir toga giyerek ödülü kazananın adını anons etti.

  En sempatik Oscar’lı ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ dalında mutlu sona ulaşan ‘Ağır siklet’ olarak tanınan Da’Vine Joy Randolph oldu. Doğal haliyle dikkat çeken Afro – Amerikalı oyuncu alkışı fazlasıyla hak etti.

  Japon animasyon dehası Hayao Miyazaki ‘En İyi Animasyon’ dalında ‘Çocuk ve Balıkçıl’ yapıtı ile bir kez daha Oscar’a ulaştı.

  Kımızı Halı her zamanki gibi tasarımcıların sanki bir yarışma podyumuydu. Kıyafetler göz kamaştırdı. Emma Stone’un sahnede kazaya uğrayan nane yeşili elbisesi kadar Charlize Theron’un tuvaleti başarılı bulunarak tam not aldı.

  Yayıncı kuruluş ABC’nin ekranlara getirdiği dev şöleni yaklaşık 20 mlyon Amerikalı’nın izlediği açıklandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sonuç olarak 96. Oscar Ödülleri Töreni 7 dalda heykelciği havaya kaldıran ‘Oppenheimer’in bombasının bu kez barış için patlatıldığı olarak tanımlandı.