{$ day.Temps.HighTemp $} °
Reha Erus Reha Erus

Ustam Halit Kıvanç’ı uğurlarken

27.10.2022 Perşembe | 14:05

Acı haberi Boston Logan havalimanına indikten sonra öğrendim. Asırlık koca çınar ustam, duayen gazeteci Halit Kıvanç hayatını kaybetmişti. Kahroldum. Kendisini 56 yıl önce tanımıştım. Yani gazeteciliğe başladığım yıl. Sonrasında aynı medya gruplarında birlikte çalıştığımız da oldu.

Altmışlı, yetmişli yıllarda kulüplerin futbolcu kaçırmaları pek bir modaydı. Ama bir gazetecinin kaçırılması olayı ilk kez benimle yaşandı. 1968 yılında hem üniversiteye devam ediyor hem de Cumhuriyet gazetesi Spor servisinde çalışıyordum. Yine bir gazeteci arkadaşımla Moda’da oturuyorduk. Tabii karşıya Kadıköy iskelesinden Karaköy’e sefer yapan vapurlarla gidip geliyorduk. O dönemde babamın Roma’dan dostu rahmetli Şükrü Gülesin Milliyet spor servisinde yazarlık yapıyordu. Hani ‘Milliyet arka sayfadan okunur’ döneminde. Bana birkaç kez ‘Bizim gazeteye gel’ teklifinde bulunmuştu ama kabul etmemiştim. O sabah Kadıköy iskelesinden vapura bindim ve çalıştığım gazeteye gidecektim.

O zamanlar vapurların arka bölümünde lüks mevki adıyla bilinen bir güverte vardı. Tabii paralı olduğundan biz öğrenciler pek tercih etmezdik. Yukarı kata çıkarken bir beyefendi koluma girdi. Kendisini maçlarda basın tribününden tanıyordum. Milliyet gazetesi spor müdürü Namık Sevik. Beni lüks mevkiye götürdü. Havadan sudan bahsettik. Türkiye’ye dönmeden Roma’da yaşadığımı biliyordu. Birkaç soru sordu sonra vapurdan indik ve Cağaloğlu’na gitmek üzere bir taksiye bindik.

Ben gazetemin bulunduğu sokağın başında inmek istedim ama Namık Sevik oralı olmadı ve taksi Milliyet gazetesinin önünde durdu. ‘Gel bir çay içelim sonra işine gidersin’ dedi. Spor servisine girdik. Çoğunu tanıyordum. Rahmetli Nezih Abi (Alkış) ‘Aramıza hoş geldin’ diyerek kucakladı beni. Halit abi de ‘Kerata nihayet yerini buldun. Burası sana yakışır’ sözleriyle beni masasına oturttu ve bir Fransız spor gazetesini önüme sürerek ‘Buradan birkaç noktalı haber çıkartarak başla’ dedi.

Resmen kaçırılmıştım. Ertesi gün eşyalarımı toplamak için çalıştığım gazeteye giderek oradaki büyüklerime veda ettim. Halit Kıvanç her zaman arkamda ve yanımda oldu. Tam üç Dünya Kupasında beraber ekranlara çıktık. Örnek alınacak bir değerli insan ve gazeteciydi. Ben İtalya’ya gittikten sonra dirsek temasımız hep devam etti. Futbol bilgisi olağanüstüydü. Dünya yıldızı Pele ile röportaj yapan ilk Türk gazeteciydi. Yıllar sonra ben de yapınca ‘Kerata iyi iş başardın’ sözleriyle övgüler yağdırmıştı.

Birkaç yıl önce Türkiye Gazeteciler Cemiyeti seçimlerinde oy kullandıktan sonra üst kattaki lokalde beraber yemek yemiş ve eski günlerimizi anmıştık.

Halit Kıvanç gazetecilik hayatımda büyük rol oynadı. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Keratan seni çok özleyecek.

Diğer Yazıları

İrene Cara’lar hayata erken veda etmemeli

Oscar ödüllü şarkıcı İrene Cara’nın 63 yaşında yaşamını yitirdiği haberi bende şok etkisi yaptı. Çok sevdiğim bir şarkıcı ve oyuncuydu. Aynı zamanda söz yazarı. Yeni nesil İrene Cara’yı pek tanımaz ama mutlak onun iz bırakan, hafızalardan silinmeyen, ezberi kolay şarkılarını duymuştur.

Devamını Oku 30.11.2022

Şu çılgın Dünya Kupası

Katar’da düzenlenen Dünya Kupası tarihinin 22. si. Ben dördüne basın mensubu olarak katıldım. Diğerlerini TV’den izledim. İlk 1958 yılındakıydı. Hani Pele’nin 17 yaşında yıldızlaştığı ve finalde İsveç’i yenerek Brezilya’ya kupayı büyük ölçüde kazandırdığı Dünya Kupası.

Devamını Oku 27.11.2022

Tarantino emekliye mi ayrılıyor?

Oscar’lı Amerika’lı yönetmen Quentin Tarantino’nun emekliye ayrılacağı iddia edildi. Ben bildim bileli Tarantino için hep sinemayı bırakacağı söylentileri arka arkaya gelir. Arşivlere baktım 2014 yılından bu yana her yıl ‘Kill Bill’ yapıtının mimarı için Hollywood’a veda edeceği haberleri peş peşe gelmiş. Şimdi geçenlerde yeni bir haber çıktı. Güya Quentin Tarantino’nun bir sonraki filmi nin son olacağı açıklanmış. Daha doğrusu kendisi böyle bir paylaşımda bulunmuş. Tarantino demiş ki ‘30 yıldır bu işi yapıyorum ama artık şovu bitirmenin zamanı geldi.’

Devamını Oku 24.11.2022
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS