{$ day.Temps.HighTemp $} °
Serhan Karasu Serhan Karasu

Pomeranian ırk özellikleri

26.02.2021 Cuma | 15:48

Pomeranian ( Pomeryalı, Pom, Pomeryan) Spitz ailesinin en ufak ırk köpeğidir. Kabarık, kürklü tüyleri ve akrabalarından olan Samoyed’lere benzer kıvrık kuyrukları vardır. Renk skalası oldukça geniştir. Yaygın olarak turuncuya benzer renklerde görülse de farklı birçok rengi vardır.

Pomeranian’lar arkadaş canlısı oldukları kadar dominantlık da gösterebilen köpeklerdir. Cüsselerinden beklenmeyecek kadar korumacı yapılarıyla sahiplerini ve evlerini gereğinden fazla sahiplenebilirler.

Elbette bir bekçi köpeği olarak kullanılmadığı sürece, bu durum, Pomeranian’larda, yabancılara, seslere ve kapıya havlama davranışı olarak ortaya çıkabilir. Genel olarak bu davranışı pasif koruma olarak gösterirler.

Yani en sık karşılaşabileceğiniz hadise, havlayarak geri geri gitmesi olacaktır. Eğer Pomeranian ırkı bir köpeğiniz varsa ve bu durumun önüne geçmek istiyorsanız erken yaşta bol sosyalleştirici aktiviteye ihtiyacınız olacaktır.

Pomeranian’lar sahipleriyle teması sevseler de o pofuduk görünümlerine rağmen, sıkıştırılmaktan çok hazzetmeyen köpeklerdir. Bu nedenle, çocuklu bir evde büyüyecekse evdeki çocukların da köpekle olan ilişkilerinin yumuşak olmasına özen göstermek gerekir.

Pomeranian bakımında tüy bakımı önemli yer kaplar. Rutin günlük taramanın yanında kuaför ziyaretlerinin de yapılması çok daha sağlıklı olacaktır.

İnatçı ve çoğu zaman başına buyruk karakterlerine rağmen Pomeranian’lar zekâlarını doğru bir şekilde yönlendirirseniz eğitime oldukça yatkın köpeklerdir. Erken yaşta sosyalleşme ve doğru davranışlara yönlendirme en önemli yaklaşım biçiminiz olmalıdır.

Diğer Yazıları

Yavru köpek ne zaman sahiplenilmeli?

Eğer yavru köpeğinizi anne altından sahiplenebilecek kadar şanslıysanız, onu doğru zamanda almak sizin elinizde demektir.

Devamını Oku 15.12.2021

Köpekler için oyun ve oyuncak seçimi

Yavru köpeğinizin oynadığı oyunlar ve oyuncaklar, onun karakter gelişimini büyük ölçüde etkiler. Bu nedenle, oyun ve oyuncak seçiminde dikkatli olmanız gerekir. Köpeklerin, insanlarla birlikte oyunlar oynaması önemlidir. İnsanlarla oyun oynamaya alışmış bir köpeğin sosyalliği, sadece köpeklerle oynamaya alışmış olan bir köpeğin sosyalliğinden çok daha fazla olacaktır. Bu nedenle, köpeğinize bir oyuncak atıp, onun bu oyuncakla oynamasını beklemek yerine, onunla kaliteli zaman geçirecek şekilde birlikte oynamayı tercih edin.

Devamını Oku 21.10.2021

Ne zamana kadar yavru köpek maması?

Özellikle yavru köpeklerde düzgün beslenme ile düzgün gelişim arasındaki ilişki çok kuvvetlidir. Yavru köpeğinizin gelişimini mama seçiminiz ve mama zamanlamanız belirler.

Devamını Oku 08.08.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS