{$ day.Temps.HighTemp $} °
Serhan Karasu Serhan Karasu

Yavru köpek ne zaman sahiplenilmeli?

15.12.2021 Çarşamba | 12:27

Eğer yavru köpeğinizi anne altından sahiplenebilecek kadar şanslıysanız, onu doğru zamanda almak sizin elinizde demektir.

Yavru bir köpeğin, anne altında gerektiği kadar kalması, onun hem ilk terbiyeyi annesinden almasını, hem de kardeşleriyle oynayarak ilk köpek sosyalleşmesini doğru bir şekilde yaşamasını sağlayacaktır. Anne altından zamanından önce alınan köpeklerde; agresyon, sosyalleşme sorunu, ürkeklik gibi problemlerin baş gösterme ihtimali, diğer köpeklere göre daha fazladır. Bunun yanında, yeteri kadar anne sütüyle beslenmeyen köpeklerde, sağlık sorunları da sıklıkla görülür. Bu yüzden, yavru köpeğinizi, anne altından erken almamaya özen göstermelisiniz.

Öte yandan, eğer yavru köpeğiniz anne altında gereğinden fazla kalırsa, bu durum, köpeğin insanlara karşı olan sosyalleşmesi için bir dezavantaj yaratabilir. Dolayısıyla, yavru köpeğinizi, anne altından zamanında almak önemlidir.

Yavru bir köpeğin, sağlıklı bir şekilde anne altında geçirmesi gereken zaman, ortalama olarak 8 haftadır. Bazı zamanlar, anne artık yavruyu emzirmek istemez ve ona gereğinden çok daha sert davranabilir. Bu gibi durumlarda, yavruyu anne altından erken almak mecburidir. Bunun dışında, köpeğinizi yeni yuvasına götürmek için, 8 hafta beklemek uygun olacaktır.

Bundan yaklaşık 1 hafta öncesi veya 2 hafta sonrası da çok sorun teşkil etmeyecektir. Elbette bu 8 hafta içinde, zaman zaman köpeğinizi görmeye gitmeniz, onu incitmeden kucağınıza almanız çok doğru olacaktır. Özellikle, köpeğinizin bundan sonra katılacağı ailede çocuklar varsa, onları da yanınızda götürmeli, köpeği incitmeden çocuklarla tanışmasını sağlamalısınız.

Tabii, herkes anne altından bir yavru sahiplenecek kadar şanslı olamayabilir. Böyle bir durumda, maalesef köpeğinizin, anne altında geçirdiği zamanı bilmeniz çok mümkün değildir. Sahipleneceğiniz yavru, o dönemde büyük bile olsa, anne altından çok daha erken alınmış olabilir. Yine de en azından sahiplendiğiniz zaman yavrunun çok küçük olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Ticari kaygı ile çoğu zaman köpekler gereğinden çok daha önce satıldığı için, köpeğinizi bu şekilde alacaksanız, onun yeteri kadar büyük ve sağlıklı olmasına özen gösterin.

Diğer Yazıları

Köpekler için oyun ve oyuncak seçimi

Yavru köpeğinizin oynadığı oyunlar ve oyuncaklar, onun karakter gelişimini büyük ölçüde etkiler. Bu nedenle, oyun ve oyuncak seçiminde dikkatli olmanız gerekir. Köpeklerin, insanlarla birlikte oyunlar oynaması önemlidir. İnsanlarla oyun oynamaya alışmış bir köpeğin sosyalliği, sadece köpeklerle oynamaya alışmış olan bir köpeğin sosyalliğinden çok daha fazla olacaktır. Bu nedenle, köpeğinize bir oyuncak atıp, onun bu oyuncakla oynamasını beklemek yerine, onunla kaliteli zaman geçirecek şekilde birlikte oynamayı tercih edin.

Devamını Oku 21.10.2021

Ne zamana kadar yavru köpek maması?

Özellikle yavru köpeklerde düzgün beslenme ile düzgün gelişim arasındaki ilişki çok kuvvetlidir. Yavru köpeğinizin gelişimini mama seçiminiz ve mama zamanlamanız belirler.

Devamını Oku 08.08.2021

Köpeğime uygun evi nasıl hazırlarım?

Ailenize yeni bir üye katmak için yola çıktıysanız, onun için ideal koşulları oluşturmanız önemlidir. Mental olarak rahat edecekleri, aynı zamanda güvenliklerini de sağlayacak şartları sizin düşünmeniz gerekir.

Devamını Oku 28.06.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS