Yunanistan'da bankalar 1 hafta kapalı kalacak

Yunanistan'da bankalar 1 hafta kapalı kalacak

Yunanistan ile kreditörler arasındaki müzakerelerin askıya alınması ve 5 Temmuz'da ülkenin referanduma gidecek olması üzerine Mali İstikrar Konseyi, bankaların en az 6 iş günü kapalı kalmasını hükümete önerdi. Atina Borsası da yarın kapalı olacak.

Yunanistan'ın kreditörler ile anlaşma sağlayamaması ve sürpriz referandum kararı üzerine paniğe kapılan vatandaşların bankalara akın etmesinin ardından yarın piyasaların açılması ile yaşanacak izdihamdan endişe eden Mali İstikrar Konseyi, hükümete bankaların referandum sonrasına kadar kapalı kalmasını önerdi.

Ayrıca mevduat hareketlerine sınırlama getirilmesi kararlaştırıldı. Hesap sahipleri her bir banka için günlük 60 Euro'luk nakit çekme limiti getirilmesi bekleniyor. Aynı şekilde ülke içi ya da ülke dışına hesap hareketlerine de sınırlama getirilecek.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ...

Bankaların işleyişi ile hesaplara getirilecek sınırlamaya dair detayları Maliye Bakanlığı'nın açıklaması bekleniyor.

ATM'de nakit, benzin istasyonlarında yakıt bitti

Bankaların kapalı kalması ve hesaplara getirilecek sınırlama sebebiyle ATM önlerindeki uzun kuyruklar devam ediyor. Birçok ATM'de nakit tükendiği için vatandaşlar elleri boş dönüyor.

Yunanistan halkı nasıl uyandı?

Bu arada ülke genelindeki benzin istasyonlarında da uzun kuyruklar oluştu. Vatandaşlar muhtemel sorunlara karşı otomobillerinin depolarını doldurma derdine düştü. Birçok benzin istasyonunda yakıt tükendi.

Dolar 2.70'in üzerine çıktı

ekonomi büyük yara aldı

Banka kaynakları, son gelişmelerin ekonominin büyük yara almasına sebep olduğunu yorumladı. Gelişmelerin piyasanın donmasına, tüketimde ise ciddi düşüş yaşanmasına ve girişimciler arasındaki güvenin dibe vurmasına neden olacağı değerlendirmesi yapıldı.

Bakanlar Kurulu toplantı halinde

Başbakan Aleksis Çipras başkanlığında toplanan bakanlar kurulu 4 saattir toplantı halinde. Toplantıdan ne gibi kritik kararların çıkacağı merak konusu oldu.

Bu arada AB liderlerinin Yunanistan gündemiyle Çarşamba günü olağansütü toplanması bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS