Bakunin'in sözünü paylaşan gazeteciye, 'Türklüğü aşılamak' soruşturması

Bakunin'in sözünü paylaşan gazeteciye, 'Türklüğü aşılamak' soruşturması

Adalet Yürüyüşü’ne destek vermek için ünlü anarşist Bakunin'in bir sözünü sosyal medyadan paylaşan gazeteciye, "Türklüğü aşağıladığı" iddiasıyla soruşturma açıldı. Emniyete çağrılan gazeteci, "Yargılanması gereken biri varsa o da 1876 yılında yaşamını yitiren Bakunin’dir" diye ifade verdi.

Birgün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı Adalet Yürüyüşü sırasında sosyal medya üzerinden 19’uncu yüzyılda yaşayan Mihail Aleksandroviç Bakunin’in sözlerini paylaşan gazeteciye, “Türklüğü aşağılamak”tan soruşturma açıldı.

Adalet Yürüyüşü sırasında gazeteci Murat Güreş, Bakunin’in "Hukuk iktidarların f...sidir" sözünü paylaştı ve bu yürüyüşe desteğini açıkladı. Kuvvetler ayrılığının her iktidar döneminde sarsıntıya uğradığını anlatmaya çalışan bu sözü paylaştıktan sonra telefonla ifadeye çağrılan Güreş, Bakunin sözü nedeniyle hakkında TCK 301’den soruşturma açıldığını öğrendi.

Kocaeli Emniyeti Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından şikâyet edildiğini öğrenen ve Antep Emniyet Müdürlüğü'ne davet edilen Güreş'in, "Hukuk iktidarların f...sidir” sözünü yazdığı için, "Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve Devletin yargı organlarını alenen aşağıladığı" iddiası ile savunması istendi.

‘Bakunin’in kanuni mirasçıları sorumlu’

Güreş, alıntı yaptığı sözün kendisi tarafından bulunmadığını ve sözün ilk olarak 1800’lerde yaşamış Rus anarşist Bakunin tarafından dillendirildiğini söyledi. Türk milletini aşağılama amacı taşımadığını, sözü söyleyenin kendisi olmaması nedeniyle bu suçtan yargılanamayacağını söyleyen Güreş, “Yargılanması gereken biri varsa o da Bakunin’dir” dedi.

Gazeteci Güreş, 1876 yılında yaşamını yitiren Bakunin’in bu sözün sahibi olması nedeniyle kanuni mirasçılarının konu hakkında ifade verebileceğini söyledi. Güreş’in ifadesinin ardından soruşturmanın genişletilip genişletilmeyeceğine karar verilecek.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS