Prof. Dr. Murat Ferman
Prof. Dr. Murat Ferman

Prof. Dr. Murat Ferman

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Turizmde zor kararlar zamanı

2019 yılında tarihindeki en yüksek turist sayısına ulaşan ülkemiz; takibeden 2020 yılı için otuzbeş milyonluk bir hedef ortaya koymuştu. Tüm tahminleri altüst eden pandemi koşulları çerçevesinde, sözkonusu sayısal hedeften %90’ı aşan oranda bir olumsuz sapmayla; yirmibeş milyar doları aşkın gelir kaybına uğrayan Türkiye, eşzamanlı olarak sektörde ağır istihdam aşınmasına şahit oldu. Nitekim, bu olumsuz gelişmeler andacındaki ülkemiz, altıncı sırada yeraldığı “ turizmde ilk on ülke sıralaması”nda, 2020 sezonu sonunda klasman dışı kaldı.

Devamını Oku 18.01.2021

Turizmde kayıp yılın ardından...

Türkiye’nin, turizm sektörünün katkı ve kazançlarından yoksun bir şekilde, bırakın büyümeyi; ekonominin çarklarını çevirmesi bile güçtür. Üstelik, genel ekonomik yapı ve dinamiklerine bakıldığında, ülke ekonomisinde “turizmin yerini dolduracak; benzer gelişme kulvarlarını sunacak” alternatif bir sektörden, kısa ve orta vadede bahsedilemez.

Devamını Oku 15.01.2021

Ekonomide uzun ince bir yolun başındayız

Pandemi olgusunun hükmü; bir yılı aşkın süredir yaşam dinamiklerinin tamamını kapsayacak biçimde zorlayıcı dinamiklerini dayatıyor. Hiçbir ülkenin; sektörün; hanehalkının dışında kalamayacağı, etki sahasından uzaklaşamayacağı, küresel ölçekli bir felaket-kriz konjonktürü altında yaşamak durumundayız.

Devamını Oku 11.01.2021

2021 Çin yılı mı olacak?

Pandemi konjonktürünün zor ve zorlayıcı koşullarının damgasını vurduğu 2020 yılının son ayları; Çin’in bir dizi uluslararası anlaşma ile kazanımlarına sahne oldu.

Devamını Oku 08.01.2021

Bize rağmen enflasyon...

Aralık ayına ait enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte 2020 senesi yıllık manşeti belirlenmiş oldu; TÜİK hesaplamalarına göre TÜFE(Tüketici Fiyat Endeksi) kulvarında %14.60 oranında artış kaydedildi. Beklentilerin bir miktar üzerindeki bu gerçekleşme karşısında piyasa tepkisi olağan sınırlar içinde kalırken, önümüzdeki döneme ait değerlendirme ve öngörülerde bulunmanın; tabelanın arkasını okumaya çalışmanın zamanıdır:

Devamını Oku 05.01.2021

Yeni yılda ekonomi sıfırlanmaz

Her yeni yıl başlangıcı ile birlikte, gündemin üst sırasına; önümüzdeki yeni dönem ile ilgili beklenti ve ümitlerimiz gelip, kurulur. Geride bırakılan senenin muhakeme ve değerlendirmesini takiben, ”iyimserlik dozu yüksek” dilek ile düşünceler, astrolojik öngörülerden; nitelikli akademik çalışmalara kadar geniş bir yelpazede ön plana çıkarılır. İşte gene aynı minvalde dünyanın 2021 yılına girdiği bu anlarda, esenliklerle dolu bir yeni yıl temennisine katılmamak mümkün değildir.

Devamını Oku 02.01.2021

2021 şifresi; İhtiyatlı iyimserlik

Son günlerini yaşadığımız 2020 nin, şimdiden bir “felaket yılı” olarak tanımlanmasına herhalde şaşıran yoktur. Hiçbir ülkenin; sektörün; hane halkının, kahredici etki çemberi dışında kalamayacağı Covid-19 pandemi konjonktürünün önümüzdeki seneye de sirayet edeceği anlaşılıyor.

Devamını Oku 28.12.2020

Uzun ince bir yoldaki Merkez Bankamız

Merkez Bankası yılın son Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısında, beklentilerin üst limitinde bir artışa giderek politika faizini %17’ye taşımış oldu. Bu kararın, ekonomik gelişmeleri biçimlendirecek ve derinden etkileyecek ağırlığını göz önüne alarak, birtakım tespit ile öngörüleri paylaşma zamanıdır.

Devamını Oku 25.12.2020

Enflasyonda büyük sınav

Önümüzdeki seneye ilişkin para ve kur politikalarının Başkan Ağbal tarafından paylaşımının ardından, Merkez Bankası faizlere ilişkin yeni düzenlemelere gitmekte vakit kaybetmedi; reeskont ve avans faizlerinde, politika faizi olan % 15’in üzerine çıkan rakamlar ilan edildi. Bu kararlar, 24 Aralık toplantısı için ağırlık kazanan faiz yükseltme beklentisini kuvvetlendirmenin yanısıra, “ekonomiyi soğutma” yolunda ciddi bir gelişme olarak değerlendirilmelidir.

Devamını Oku 21.12.2020

Merkez Bankası'nın 2021 yılı yol haritası

24 Aralık tarihindeki yılın son Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısı öncesinde TCMB tarafından düzenlenen “2021 yılı Para ve Kur Politikası” sunumu, haftanın öne çıkan ekonomi gündemiydi. Sanal toplantı, bütçe sonrası yürürlüğe girmesi beklenen yeni açılım ve düzenlemelerin kodlarını okuyabilmek ve yeni Merkez Bankası Başkanı duruşunu anlamak bakımından önemli bir fırsat penceresi açmış oldu.

Devamını Oku 18.12.2020
LG
MD
SM
XS