Prof. Dr. Murat Ferman
Prof. Dr. Murat Ferman

Prof. Dr. Murat Ferman

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Ortadaki “İ.Y.F. KUYUSU”na dikkat!

1990’ların başında, sanatçı Ozan Orhan tarafından popüler kültür zenginliğimize katılan bir şarkıdaki, “Ortada Kuyu Var, Yandan Geç!” nakaratını hatırlatalım ve geliniz, bu sözleri; günümüz ekonomi dinamikleri ile buluşturalım:

Devamını Oku 16.01.2022

2022 yılı "Eskime"ye başlarken..

Gelecek ile ilgili tahmin ve önerilerimiz, sözkonusu dönem takvim olarak başladığı andan intibaren, artık “sınanacak/takibi yapılacak” gerçek ve hükümlere dönüşmeye başlarlar. Henüz ilk günlerini yaşadığımız 2022 senesi ve ilgili dönem için ortaya konmuş projeksiyonlar da, bu kuralın dışında tutulamaz. O halde, takvimin hemen ilk günlerinde, ilerleyen süreçte “yaşanılarak test edilecek” ana tahmin ve tespitleri; derli-toplu kayıt altına alma zamanıdır.

Devamını Oku 09.01.2022

Tipik bir "VUCA/KOMB YILI" başlarken...

Her yeni yıl, beklenti ve tahminleri beraberinde getirir. 2022 senesini de bu çerçevede değerlendirirsek, ortaya konulacak ilk teşhis ve tespit; “klasik bir VUCA/KOMB YILI’ına girdiğimiz” ifadesinde anlamını bulacaktır.

Devamını Oku 07.01.2022

(Yeni) bir yıl ve (eski) kum taneleri

Hayatımızı, bir kum saatine benzetirsek; “dökülen kumlar arttıkça, önümüzü daha net görmeye başlarız!”

Devamını Oku 02.01.2022

Zor; Oyunu bozar, ama eşitsizliğe yarar!

Geçtiğimiz günlerde, 2021 Kültür Sanat Büyük Ödülleri çerçevesinde verilen Vefa Ödülü ile anı ve eserleri onurlandırılan, edebiyatımızın abide ismi Kemal Tahir’in romanlarında sıklıkla kullandığı deyişlerden birisidir, “Zor; oyunu bozar”.. Usta sanatçının, “kıtlık, kıran, salgın ve istila” gibi kaotik ve büyük kırılımlara yol açan olağandışı dönem ile gelişmeleri ele alırken kullandığı bu söylemin, iki yılı aşkın bir süredir, adeta “üzerimize çöken” büyük salgın(pandemi) gerçeği ile de ilişkilendirilmesi mümkündür.

Devamını Oku 26.12.2021

"Asgari"de yoğunlaşıp; "Azami"yi ıskalamak

Eko-politik gelişmelerin seyir ve öngörüsünde temel alınması gereken; bize rehberlik edecek ÇIPA’lara olan ihtiyacımız, varlığını kuvvetle hissettirmeye devam ediyor. Üstelik, pandemi senaryolarını daha karmaşık platformlara, şaşırtıcı bir hızla taşıyan yeni Omikron dalgası, belirsizlik tonunu daha koyu; beklenti tablosunu daha kötümser sulara çekiyor.

Devamını Oku 19.12.2021

"Sorun"dan değil; "Sorumluluk"tan beslenmek..

Dünya ve ülkemiz bakımından zor bir dönem geçiriyor; pandemi konjonktürünün koyu gölgesinden biran önce kurtulmaya çabalıyoruz. Yeni bir yılın hemen öncesinde, global resimde iyileşme ümit ve beklentilerimizin yüksek tutulmasına engel pek çok gelişme/sorun devreye girerken, ülkemiz özelinde daha kritik ve “negatif ayrışma” sendromuna işaret eden sert dinamikleri yaşıyoruz.

Devamını Oku 12.12.2021

Kur Atağı'nın Sıcağı'nda ilk tespitler...

Makale başlığımızı belirleme aşamasında kararsız kaldığımızı belirterek başlayalım; “(sıcak) kelimesi yerine, (ayaz) kavramını kullansak daha gerçekçi bir tabloya mı işaret ederiz” düşüncesi ile adeta boğuştuğumuzu itiraf etmeliyiz. Bir günlük dalga boyu %25’e varan; faiz indirim sürecinin başladığı Eylül ayından bu yana %50 ve yılbaşından bu tarafa %75’e ulaşan ulusal para değerindeki kavurucu kayıp andacında, hepimiz “soğuk ter dökme” kıskacında değil miyiz?!

Devamını Oku 25.11.2021

Ekonomi Sahnesi'nde Tekmil-i Birden; İki Fasıl...

Geride bıraktığımız haftada, ilk bakışta birbiriyle ilişkili görülmeyen, ancak, ilerleyen günlerde, ekonominin diğer tüm dinamikleri için geçerli olduğu üzere, aralarındaki “kuvvetli bağlantı” ortaya çıkacak iki önemli gelişme’ ye tanıklık ettik: COP26 Zirvesi ve TCMB Faiz Kararı..

Devamını Oku 21.11.2021

Biyoteknoloji'nin yadsınamaz ağırlığı

Pandemi süreci, tüm coğrafyalarda gözlenmeye başlanan yeni vaka artışları ile devam ederken, bazı uzmanlar; artık Beşinci Dalga evresine girildiğini ifade ediyorlar. Salgın sürecinin gidişat ve açılımlarını net olarak modelleme; ortaya koyabilme imkan ve kabiliyetinden, halen yoksun durumdayız.

Devamını Oku 12.11.2021
LG
MD
SM
XS