Rusya ve Ukrayna gazda anlaşamadı

Rusya ve Ukrayna gazda anlaşamadı

Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve Ukrayna Başbakanı Mikola Azarov'un, dün gece geç saatlere kadar süren görüşmelerinde Ukrayna'ya verilen gaz fiyatında indirim konusunda bir anlaşmaya varamadıkları bildirildi.

Azarov, Putin ile başkent Moskova dışındaki ikametgahındaki görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Karşılıklı çıkarımıza olacak bir uzlaşı bulmaya ihtiyacımız var. Bugünkü görüşmelerin bu konuda nihai bir karar için gerekli zemini oluşturmasını umarım" dedi.

Putin'in gece yarısına kadar süren üst düzey görüşmeleri genelikle bir anlaşmaya varılacağının sinyali olarak görülürken, Putin görüşmeden sonra, "Gelişme için bir yol önerisinde bulunulması önemliydi" ifadesini kullanmakla yetindi.

Azarov ise bugün Ukrayna Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, Ukrayna Enerji ve Adalet Bakanlarının Moskova'da görüşmelere devam ettiğini ve kendilerine yeni anlaşmayı yapma görevi verildiğini belirterek, "Transit gazın miktarı, gaz fiyatı ve gaz nakli yapacak bir şirket kurma da dahil bir dizi konu ele alınmakta" dedi.

Analistler, Ukrayna'ya satılan gazın fiyatı ve gaz transit ücreti konusundaki bir anlaşmanın yılbaşından sonraya sarkabileceğine dikkat çekerek, "Rus gaz devi Gazprom ekonomik durumu her geçen gün kötüye giden Ukrayna ile bir anlaşmaya varma konusunda avantaj sağlamak için pek aceleci davranmıyor. Tabi yavaş hareket ederken gazı da şu anda sözleşmedeki yüksek fiyattan satmaya devam ediyor" görüşünü dile getirdiler.

Büyük bütçe açığıyla mücadele eden Azarov önceki gün Prag'da gazetecilere yaptığı açıklamada, bir Rus gaz bankasından kasım ayı gaz borcunu ödemek için kredi aldıklarını belirterek, "Bir hafta önce çok büyük hareketlenmeler vardı, ama şimdi her şey sakin" ifadesini kullanmıştı.

Azarov hükümeti tarafından geçen hafta hazırlanan 2012 bütçesinde gaz fiyatı indirimi dahil edilmezken, Azarov bugün bu konuda yaptığı açıklamasında, "Eğer gaz fiyatı konusunda bir anlaşma olursa bütçe gözden geçirilebilir" dedi.

Rusya'dan aldığı 1000 metreküp gaza şu anda 400 dolar ödeyen Ukrayna, uluslararası piyasalardaki petrol ve petrol ürünlerine endekslenen fiyatlandırmaya göre 2012'in ilk çeyreğinde 1000 metreküp Rus gazı için 485 dolar ödemek zorunda.

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç de geçen cuma yaptığı açıklamada, 1000 metreküp Rus gazı için en fazla 250 dolar ödemeleri gerektiğini söylemişti.

Rusya, uzun süreden beri Ukrayna'nın doğal gaz boru hattının sahipliğinde hisse karşılığında indirim önerisinde bulunurken, Ukrayna boru hatlarının işletilmesiyle ilgili kurulacak yeni şirkette Avrupalı bir enerji şirketinin de ortak olarak dahil edilmesi konusunda ısrar ediyor.

Analistler, Rusya'nın koşullarını kabul etmesinin, Ekim 2012'de parlamento seçimlerine hazırlanan Yanukoviç'in Bölgeler Partisi açısından son derece riskli olduğunu belirtiyorlar.

Ukrayna kamuoyunun büyük bölümü, boru hatlarının sahipliğinin satılmasını ülkenin egemenlik haklarından vazgeçmek olarak görüyor. Ayrıca, nakliyenin üretimden ayrılması taraftarı olan AB'nin de böylesi bir gelişmeden memnun olmayacağı ifade ediliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS