FT'den Türkiye'ye deprem sigortası uyarısı

FT'den Türkiye'ye deprem sigortası uyarısı

Financial Times gazetesinin yükselen piyasalar blogu beyondbrics'te, "Türkiye'de deprem sigortası gerekenin altında" başlıklı bir yazıya yer verildi.

Gazete, Türkiye'nin sismik aktivitelere yabancı bir ülke olmadığını hatırlatarak, son 20 yıl içerisinde şiddeti 5.8 ve üzerinde olan 20 deprem meydana geldiğini ve günde 50 ya da üzerinde küçük sarsıntı yaşandığını yazdı.

Yazı, şöyle devam ediyor:
"Salı günü İstanbul'un kuzeybatısında Karadeniz'de 4.5 şiddetinde meydana gelen depremin tüm kentte hissedilmesine rağmen sıradışı bir durum değildi. Yine de bu Türklere ülkenin doğal felaket potansiyeli konusunda zamanlı bir uyarı oldu."

Financial Times, Türkiye'nin kuzeybatısını vuran ve 20 bine yakın kişinin ölümüyle sonuçlanan 7.6 ve 7.2 şiddetindeki depremlerin üzerinden 15 yıldan az bir süre geçmesine, Van'da meydana gelen ve 600'den fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan 7.1 şiddetindeki depremin üzerinden sadece 18 ay geçmesine karşın, Türkiye'de deprem bilinci "endişe verici derecede az" diye yazdı.

Gazete resmi rakamların bu endişe verici istatistikleri doğruladığını ve yakın bir zamana kadar Türkiye'deki binaların sadece yüzde 20'sinin 1999 depreminden sonra uygulamaya sokulan zorunlu deprem sigortası DASK yaptırdığını yazdı.

Türkiye'de gayrimenkul sahiplerinin yüzde 80'inin depremin neden olacağı zararların devlet tarafından karşılanmasını beklediklerini belirten gazete, "2012'nin ortalarında yürürlüğe giren yeni yasayla zorunlu deprem sigortası yaptırmayanların su, elektrik ve doğalgaz abonelik işlemlerini yaptıramayacak olmalarına karşın durumun değiştiğine dair herhangi bir işaret yok" diye yazdı.

Gazeteye konuşan Garanti Yatırım Sigorta Analisti Recep Demir, "Yeni yapılmış evleri alanların deprem ve yangın sigortası yaptırma olasılığı çok daha fazla" diye konuştu.

Demir, Türkiye nüfusunun yüzde 30'unun 30 yaşın altında olduğunu ve yeni ev alanların büyük bir bölümünün genç ve iyi eğitimli insanların oluşturduğunu söyledi.

Yazı, şöyle devam ediyor:
"DASK tarafından yayımlanan rakamlar 2011 yılında 3.7 milyon olan toplam deprem poliçe sayısının geçtiğimiz yılın sonunda 4.8 milyona çıktığını gösteriyor. Bu rakamın 2013'te daha da artması bekleniyor."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS