BIST 119689.48 %-0.09
DOLAR 5.9595 0.0212
EURO 6.5672 0.0168
ALTIN 1575.08 9.22

Güney Kıbrıs'ta özel yatırım fonu oluşturulacak

Güney Kıbrıs'ta özel yatırım fonu oluşturulacak

Rum siyasi liderler, 5.8 milyarlık açığın kapatılması için herkesin dahil olacağı bir "Yatırım Fonu" oluşturmayı kararlaştırdı.

Rum lider Nikos Anastasiadis'in dün Troyka'ya (AB, AMB, IMF temsilcileri) sunduğu alternatif çözüm önerilerinin kabul edilmemesinin ardından bugün başkanlık konutunda Anastasiadis başkanlığında gerçekleştirilen siyasi liderler toplantısında alınan karar uyarınca oluşturulması kararlaştırılan Yatırım Fonu ile en az 2,5 milyar euro toplanması hedefleniyor.

Toplantıya katılan Demokratik Seferberlik Partisi (DİSY) Başkan Yardımcısı Averof Neofitu ve EDEK Başkanı Yannakis Omiru, bu konudaki kararın oybirliğiyle alındığını ifade ederek, ortak hedefin GKRY'yi kurtarmak olduğunu belirttiler.

Neofitu ve Omiru, Yatırım Fonu ile ilgili ayrıntılı bilgi vermezken, Rum medyasına yansıyan haberlerde, hukuki yapısının ne şekilde olacağının devletin hukuki danışmanları tarafından araştırılan fonun yarına kadar oluşturulmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

Yatırım Fonu'na kilise dahil herkesin gönüllü olarak katılabileceği belirtilen haberlerde, 5.8 milyar euroluk açığın geriye kalan bölümümün ise, Laiki Trapeza'nın (Halk Bankası) satışından elde edilmesinin planlandığı kaydedildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS