İnsanlık tarihi boyunca virüslerle mücadele etti... Peki bu virüsler nelere maloldu? | Video

Video: İnsanlık tarihi boyunca virüslerle mücadele etti... Peki bu virüsler nelere maloldu? | Video

İnsanlık şu anda tarihinin en büyük mücadelelerinden birini veriyor. Mücadele ettiği şey ise, aslında çok eskilerden bu yana defalarca karşı karşıya kaldığı bir felaket olan salgın hastalık. Peki insanlık ne zamandan beri salgınlarla savaşıyor?

Virüsler aslında gezegenimizin varoluşu kadar eski ve yaşamı doğrudan etkiliyor. İnsanın hayatta kalma azmi, tarih boyunca bu ve benzeri salgınları yenmeyi başarmasını sağlasa da, yaşanan kayıplar aslında bir acziyeti de gözler önüne seriyor.

Tarihte bilinen ilk ciddi salgın milattan sonra 165 ile 180 yılları arasında yaşandı. Bu hastalık, Roma İmparatorluğu ordularının doğu seferinden dönerken beraberinde getirdiği Antoninus Vebası'ydı. İmparatorlar Lucius Verus ve Marcus Aurelius Antoninus'un da ölümüne neden olan salgın, ülke nüfusunun yüzde 30'unu yitirilmesine neden olmuştu.

541 yılına gelindiğinde Avrupa'da başlayan Jüstinyen Vebası salgını, dönemin Kostantinopolis'inde, yani İstanbul'da olağanüstü önlemler alınmasına neden olmuştu. Fakat o önlemler ne yazık ki karşılığını veremedi.

Avrupa'da yayıldıktan sonra deniz yoluyla önce Mısır'a, ardından Filistin ve Suriye'ye, akabinde Anadolu'ya kadar ulaşan veba, dönemin İmparatoru Jüstinyen'e Kostantinopol'e giriş ve çıkışları yasaklama kararı aldırdı. Ancak farelerin tüyleri arasına gizlenen bir böceğin onları ısırarak aldıkları veba virüsünü insanlara bulaştırmasıyla yayılan hastalık, kısa sürede şehrin büyük bölümünü etkisi altına aldı. Öyle ki, bu böcekler tarafından ısırılan insanlar bir kaç gün içinde ölüyordu.

Mezarlıkların dolması üzerine ölen insanlar artık denize atılıyordu. Zamanın en kalabalık metropollerinden olan Kostantinopol, yani İstanbul, bu salgın nedeniyle nüfusunun yüzde 40'ını kaybetti.

İnsanlık tarihinin belki de en acı salgını olan Kara Veba, kıta Avrupa'sının geçmişteki en büyük kabuslarından biri olarak nitelendiriliyor. Üstelik bu kabus, adeta ileride yaşanacak başka salgınların da habercisi gibiydi.

1346 ile 1353 yılları arasında Avrupa, yine farelerin başrolü oynadığı büyük bir salgınla karşı karşıya geldi. Salgının yaşandığı yedi yıl boyunca insanlık ekonomik ve sosyal açıdan büyük bir buhranın içindeydi. Etkileri kilisenin sorgulanmasına, dinde reform yapılmasına ve hatta bazı tarihçilere göre Rönesans'a kadar uzanan bu büyük salgın nedeniyle, rakamlar kesin olmasa da Avrupa nüfusunun yüzde 30 ila 60'ının öldüğü tahmin ediliyor.

Kara veba sonrası insanlık yedi ayrı kolera salgını ile mücadele etti. İçme ve kullanma sularının kirlenmesi nedeniyle yayılan salgın, 19. Yüzyılda sadece Rusya'da bir milyon insanın ölümüne neden oldu. Hindistan'da başlayıp sonrasında Avrupa, Afrika ve Amerika'ya kadar ulaşan salgın, milyonlarca kişiyi öldürdükten sonra suların kaynatılarak kullanılması gerektiğinin anlaşılmasıyla sona erdi.

Jüstinyen vebası ve Kara Veba salgınları sonrası Çin'de başlayıp Hindistan'a sıçrayan üçüncü veba salgını, bu iki ülkede yaklaşık 12 milyon insanın hayatına mal oldu.

1855 ile 1859 yılları arasında yaşanan dört uzun yıl, Çin'den Amerika kıtasına uzanan üçüncü Veba salgınına karşı mücadele ile geçti. Neyse ki tıbbın ilerlemesi ve antibiyotik etkisi, hastalığın daha fazla can almasının önüne geçti.

1914-1918 yılları arasında yani 1. Dünya Savaşı zamanında insanlara bitlerin neden olduğu Tifüs hastalığı, 25 milyondan fazla insana bulaştı. Milyonları öldüren hastalık, bitlere karşı alınan önlemler sayesinde bitirilebildi.

1. Dünya Savaşının hemen ardından ortaya çıkan H1N1 İnfluenza virüsü yani bilinen adıyla İspanyol gribi, yaklaşık 500 milyon insana bulaştı. 50 ila 100 milyon arası sağlıklı insanın ölümüne yol açan virüs, iki tane dünya savaşında ölen insan sayısının toplamından daha fazla kayba neden oldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS