Erkekler kadınlardan daha fazla kullanıyor! | Video

Video: Erkekler kadınlardan daha fazla kullanıyor! | Video

Sanılanın aksine erkeklerin kadınlardan daha fazla peruk kullandığını biliyor musunuz?

Takma saç, kısa ismiyle peruk ya da peruka. En basit tanımıyla insanların görünümünü değiştirmek için kullandığı bir giyim eşyası. İnsanların çok eski tarihlerden beri kullanmaya başladığı peruk, özellikle Eski Mısır'da çokça tercih edilen bir aksesuardı. Aristokrat sınıfına dahil erkekler, saçlarını kazıtıp nispeten daha uzun peruklar takıyor, bu perukları da reçine ya da bal mumu ile yapıştırıyordu. Eski Roma, Yunan, Fenike, Asurlular'ın da peruk kullandıkları günümüze ulaşan kanıtlarıyla anlaşılıyor. 

Eski Yunan ve Roma zamanında tiyatro benzeri gösterilerde peruk çok sık kullanılıyormuş. Bu peruklar da oyunun türüne, oyuncuların yaşlarına ve senaryoya göre değişiklik gösteriyormuş. 

Tıpkı Eski Mısır'da olduğu gibi Roma'da da peruk, günlük yaşamın bir parçasıydı. Özellikle üzerine altın ve gümüş tozu serpilmiş peruklar kullanıyorlarmış. Hatta öyle ki perukların gördüğü ilgi, Roma'da da peruk pazarı kurulmasına sebep olmuş. İlerleyen dönemlerde ise İstanbul'da yapılan bir toplantı ile peruk kullanımı yasaklanmış. 

Roma'nın yıkılmasının ardından peruk kullanımı, 16 yüzyılda tekrar yaygınlaşmış. Bunun iki önemli sebebi var. Biri o yıllarda Avrupa'da yıkanma alışkanlığının olmamasından dolayı kirli saçları saklamak, diğeri ise günümüzde de gerçekliğini sürdüren kellik. Yani estetik kaygı. 

18. yüzyıla gelindiğinde peruklar özellikle Avrupa'da davetlilerin vazgeçilmez aksesuarlarından biri haline gelmiş. Erkek perukları daha az bukleli ve sade modellerden oluşurken, kadın perukları çok daha fazla şekle ve çeşide sahipti. 

Şaşılacak ayrıntılardan biri de uzun süre bazı orduların askeri kıyafetlere tek tür peruklar dahil edilmesiymiş. Bu uygulamaya ilk son veren ise 1700'lü yılların sonlarında Rus ordusunun başında olan general olmuş. 

Eski tip peruklar yapısı itibariyle çok kullanışlı değil. Üstelik çeşitli cilt problemleri ve saç kaybına dahi sebep olabiliyormuş. 

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte erkekler peruk kullanımı yerine saç ektirme yöntemini, kadınlar ise daha çok postiş adı verilen kısmi takma saçları kullanmayı tercih ediyor. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS