Güncel
Güncel

Güncel

cnnturk.com yazarı

tüm yazıları

Hastaneleri liyakatle yönetmek için ne yapmalı?

Hastane yönetiminde engelleri yıkmak gerekiyor. Eğer kangren olan bölümler varsa kesip atabilmek önem taşıyor. Burada da yöneticinin özellikleri önem kazanıyor.

Devamını Oku 04.05.2021

Bodrum - Bodrum

Bizim Kıyıkışlacık mahallesinde kontağı açsam 61 kilometre sonra Bodrum’a varmış olurum. Eskiden 20 günde bir Bodrum’a büyük alışverişe giderdik. Araya pandemi girdi ve uzun süre Halikarnas’a uğrayamadık. Bodrum’a girerken levhada Nüfus:132.000 yazardı. Eskiden öyleydi.

Devamını Oku 04.05.2021

Türkiye’ye yakın yurtdışı rotası: Tiflis

Ülkemizin doğusunda yer alan sınır komşumuz Gürcistan’ın doğusunda lezzetli yemekleri,renkli sokakları,ünlü gece hayatı ve kartpostallık doğasıyla geçmişte ipek yolu üzerinde bulunan başkent Tiflis keşfedilmeyi bekliyor.Şehirde modern ve eski mimari öyle güzel kombinlenmiş ki birbirlerinin içine geçmişler.Hristiyan olan halk dinine düşkün olmalı,bunu her sokakta karşımıza çıkan kiliselerden anlıyoruz.Kent  Avrupa’nın 3.büyük kilisesi olan Sameba Kathedrali’ne de ev sahipliği yapıyor.Bakü-Ceyhan-Tiflis boru hattının bitiş noktası olan kent,bu açıdan da önemini koruyor.

Devamını Oku 04.05.2021

Denizi, tarihi ve doğasıyla Datça

Öyle bir tatil beldesi düşünün ki tarih,deniz,doğa,gastronomi,hareketli gece hayatı ve sakinlik hepsi  bir arada.Gökova Körfezi’nde Ege ve Akdeniz’in birleştiği enfes bir noktada yer alan Datça’nın tarihi M.Ö.  6.yy’a kadar uzanıyor. Eskiden de güzelliğiyle ünlü olmalı ki Yunan filozof  Strabon bu şehre olan sevgisini “Tanrı uzun ve sağlıklı yaşatmak istediği kullarını Datça’ya gönderir” sözleriyle özetlemiş.

Devamını Oku 04.05.2021

Ben söylemiştim

Sosyal Medya hayatımıza girdiği günden beri her konu için bir fenomen türedi. Her ne kadar gerçek anlamı bu olmasa da fenomen demek, günlük hayatta kullanılan anlamıyla, izlenilen, takip edilen, kanaat önderi ünlü birey diyebiliriz. Bağlı oldukları bir dernek bir oda olmasa da bulunduğumuz dönemde gençler arasında yön verici rolleri olduğu ve bu işin bir para kazanma yöntemi olduğu kanıksanamaz bir gerçek.

Devamını Oku 03.05.2021

Dijital medyada konuşmayı seviyor musunuz?

Geleneksel medyanın dijital medyaya adaptasyonu sürerken, dijital medyada da yenilikler devam ediyor. Yakın zamanda Clubhouse ortaya çıktı ve hızla kullanıcı kazanmaya başladı. Devamında kan kaybetmesinin nedeni ise, aynı kişilerin her konuda konuşması ve insanların bunlardan sıkılmasına neden oldu. Diğer sosyal medya platformları da hızla bu özelliği bünyelerine katmak için çalmaya devam ediyor.

Devamını Oku 03.05.2021

Sanatın statüsü ve gölge kuramı

20. yüzyılda sanat türleri arasında yüksek ve alçak sanat ayrımı yapılıyordu. Opera, bale, şiir, tiyatro, resim ve heykel yüksek sanat kategorisinde iken televizyon, sinema, halk tiyatrosu ve halk müziği ise alçak sanat olarak gösteriliyordu. Yüksek sanat büyük ölçüde bilgi ve eğitimle ilgilidir, alçak sanat ise doğaçlama yapılabilecek kadar özgür alanlara sahiptir. Popüler ve kitlesel sanatların, yüksek sanatın aksine bireyin üzerinde negatif etkileri olduğu varsayılır. Yüksek ve alçak sanat ayrımı 1950’lerde ortadan kalkar fakat 1950’lerden sonra bile yüksek ve alçak sanat üzerine tartışmalar devam eder.

Devamını Oku 03.05.2021

Tarihi ve doğal güzellikleri, gurme lezzetleriyle Kastamonu

Bir yanda Karadeniz’in kendine özgü doğası, bir yanda efsanelerle dolu tarihi, nefis mutfağı, pek çok doğa sporu olanağı ile Kastamonu, Türkiye’nin kendine hayran bırakan özel köşelerinden biri.

Devamını Oku 03.05.2021

Kilo yönetiminde psikolojik etkenler

Obezite, çağımız için ciddi bir sorun oluşturmaktadır. Obeziteye bağlı fiziksel ve ruhsal hastalıkların maliyeti günden güne artmaktadır. Çeşitli yeme programlarının, diyet uzmanlarının popülerliği de bu sebeple şaşırtıcı değildir. Diyet seçenekleri sonsuz gibi... Sonuç alma garantili! Ancak asıl önemli olan, sizin için doğru ve sağlıklı kiloyu hedeflemeniz ve o kiloya ulaştığınızda da bunu koruyabilmenizdir.

Devamını Oku 03.05.2021

3 Mayıs haftası burç yorumları! Bizleri neler bekliyor?

Merhaba, haftaya Ay’ın Kova burcundaki etkisiyle enerji dolu bir başlangıç yapabilir ve aklımıza gelen orijinal fikirleri hayata geçirebiliriz. Çılgın ve asi bir ruh hali içinde olabilir, aklımıza estiği gibi özgürce hareket etmek isteyebiliriz ve kurallara uymakta zorlanabiliriz!

Devamını Oku 03.05.2021
LG
MD
SM
XS