Norveç, Teos Marina, Manisa ve Denizcilik Bakanlığı önerisi

Yat ve cruise turizminde Akdeniz’in yükselen değeri olma potansiyeline sahip Türkiye’nin hedeflenen başarılara ulaşabilmesi için marina sektörünün önünü açması gerekiyor.  

Ülkemizin Karadeniz’de 1700, Ege’de adalar dışında 2805, Akdeniz’de 1577 km kıyı uzunluğu bulunuyor. Oysa Marmara, Ege ve Akdeniz’de marinalar ve barınaklar dahil yaklaşık 82 bağlama alanına sahibiz. Ancak bu tesisler ihtiyacı karşılamıyor. Çünkü  yasal mevzuatlar bürokrasi kadrolarının ve özel sektörün ellerini bağlıyor.

Örneğin günümüzde marinalarla ilgili kararları ekseriyetle Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı veriyor. Ancak an geliyor Maliye, Tarım ve Orman hatta İçişleri Bakanlıkları bile devreye giriyor. Hal böyle olunca sektörde ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Bildiğim kadarıyla yat turizminde ilk üç sırayı Fransa, İspanya ve İtalya alıyor. Son yıllarda Hırvatistan ciddi bir yükseliş sergiliyor. Yunanistan rekabette varlık sergiliyor. Konuyla ilgili güncel bir başka örnek vereyim. İspanya’nın bağlama kapasitesi 105.000, Türkiye’de bu sayı 15 bin dolayında. Bu fark kapanır mı ? Kısa vadede mümkün değil.

Ancak sektörün önü açılır ve bürokratik tıkanıklıklar tek bir kamu otoritesi tarafından çözümlenirse gelecek 30 yıl içinde önemli başarılara imza atarız. Önerim, ülkemizde ‘Denizcilik Bakanlığı’ kurularak, deniz turizmi, ticareti ve ulaşımı ile ilgili A’dan Z’ye tüm yetkinin o kuruma verilmesi yönünde. Bu görüşüm an itibariyle ütopya olarak algılanabilir.

Ancak öyle olmayıp sahip olduğumuz coğrafyanın ülkemizi yönetenlere yüklediği doğal bir sorumluluktur. Şayet böyle bir bakanlık kurulur ve denizcilik her açıdan tek bir kamu otoritesine teslim edilirse eminim çok hızlı yol alırız. Öyle bir durumun istihdama yapacağı pozitif etkileri düşünebiliyor musunuz ? Söz marinalardan açılmışken belirtmeden geçemeyeceğim. İşletme maliyetleri nedeniyle marina ücretleri tekne sahipleri için ciddi bir sıkıntı kaynağı. Sektör bunun bilincinde lakin maliyetler nedeniyle hızlı bir çözüm bulunmasına yönelik beklentiler günümüzün ekonomik perspektifine pek uygun düşmüyor.

BALIKÇILIK :

İskandinav yarımadasının batısında bulunan Norveç, 2019 yılında toplam 107.3 milyar kronluk deniz ürünü ihraç etme başarısı gösterdi. Deniz Ürünleri Konseyi’nden edindiğim bilgiye göre bu tutar  yıl boyunca her gün 36 milyon veya dakikada 25.000 öğüne denk geliyor. Geçen yıl özellikle alabalık, somon, uskumru, morina, karides, mezgit ve kral yengeç ihracatında Çin başta olmak üzere Japonya ve Güney Kore’de önemli başarılara imza attılar. Kutluyorum. Norveç, gemi yapım sektörümüz açısından son derece önemli. Onlar Türkiye’ye deniz ürünleri ihraç etmeye, gemi sanayicilerimiz de Norveç’e gemi satmaya çalışıyor. Yolu düşeceklere bu güzel ülkede keyifli günler ve neşeli sofralar diliyorum.

MANİSA :

Manisa Sanayi Sitesi’nde denizcilerin ihtiyaç duyduğu krom aksam imalatı, branda dikimi veya motor onarımına yönelik  çalışan deneyimli ustalar var. Yolu düşecekler  için sakin bir mola yeri önereceğim. Mutlu Mahallesi, Çaybaşı Mevkii, Yunus Emre’de bulunan Tarihi Kır Kahvesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Spil Dağı’ndan gelen ırmak kurumamış ise yanı başında demli çay içmenin keyfine doyum olmaz. Menemen ve tostları tavsiye olunur.

Manisa’da başarılı çalışmalara imza atan Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, kahvenin yakınında bulunan Niobe’nin çevresini temizletip kayaya tekrar su verdirirse turizm adına artı puan alır. Ege’nin şehzadeler diyarını çok severim. Bu nedenle oradan güzel haberler almayı diliyorum. Birkaç gün önce Manisalı denizci dostum Ayhan Varoğlu’nu ziyaret ettiğim sırada ağlayan kayanın kuruduğunu ve çevresinin sorumsuz kişilerin attığı naylon poşetler ve içecek şişeleri ile kirletildiğini üzülerek gördüm. Geçmişte yapılan ve bana göre gereksiz olan amfi tiyatro da son derece bakımsızdı.

Ağlayan Kaya, Manisa’ya adım atan herkes için ilgi ve merak kaynağıdır. Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün orasını tekrar eski haline kavuşturacağına inanıyorum. Kendisinden gelecek güzel haberi bekliyorum. Sayın Başkan, Organize Sanayi Bölgesi’nde dünya çapında fabrikalara ev sahipliği yapan güzel kentimize bir hizmetiniz daha olsun.

BAŞARI

Seferihisar’a hayat veren Teos Marina’dan güzel bir haber aldım. Tesisin Genel Müdürü Faruk Günlü, sektörlerinde dünya genelinde belirli standartların oluşturulması amacıyla kurulan Global Marina Institute ve İngiltere Denizcilik Federasyonu tarafından ‘’Certified Marina Manager-CMM) ünvanına layık görüldü. 

Günlü, 2012 yılında Southampton ‘da Intermediate Marina Manager ve 2015 senesinde Hollanda’da Advance Marina Manager eğitimlerini tamamlamıştı. Ardından İngiltere Denizcilik Federasyonu’nun tüm kriterlerini yerine getiren deneyimli yönetici,  Türkiye’deki 5. CMM sertifikalı yönetici olmayı başardı. Faruk Günlü, sektörde 25’nci yılını kutlarken Teos Marina’nın 2020 yılında üyelerine güzel bir sezon yaşatacağını belirtti. Kendisini tebrik ediyor, ailesi ve çalışma arkadaşlarıyla birlikte daha nice başarılara imza atmasını diliyorum. Gelecek yazıya kadar esen kalın. Pruvanız neta, rüzgar kolayınıza olsun.

içerikler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS