Maviliklerde geçen bir ömür…

İş dünyasının tanınmış yöneticilerinden İbrahim Yazıcı, her fırsatta denizlere yelken açan tecrübeli bir kaptan. Maviliklerin usta ismiyle keyifli bir sohbet gerçekleştirdim.

İbrahim Yazıcı, ilk yelkenlisi Dragut’u 1955 yılında İstanbul’da denize indirmiş deneyimli bir kaptan. Ege ve Akdeniz’in yanı sıra Beko’nun üst düzey yöneticiliğini yaptığı yıllarda İngiltere kıyılarında da binlerce mili dümen suyunda bırakmış .Ülkemizde denizcilik kültürünün gelişmesi için önemli katkılar yapan Koç Topluluğu’nun Şeref Başkanı değerli büyüğümüz Rahmi Koç’un çalışma ekibinde yer alması onu denizlere daha da yakın kılmış. Şu günlerde Çeşme- Atina- Pire- Korint Kanalı üzerinden Kefalonya ve ardından İstanbul rotasına hazırlanıyor. Zarif yelkenlisi Keyfim 3 ile sezon başında önce Samos’u dolaştı. Ardından Çeşme Altınyunus Setur Marina’da bir süre soluklandı.

Oğlum Ege ile birlikte teknesine konuk olup İbrahim Yazıcı ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Kıyılar halkındır söyleminin Türkiye’de liman, marina ve barınak yapımını büyük ölçüde engellediğini belirten deneyimli isim ‘’Bugün iskele bile yapmak isteseniz neredeyse imkansız. Ülkemizin 2023 ihracat hedefinin 500 milyar dolar olduğu belirtiliyor. Bunu gerçekleştirmek için en az 22 limana daha ihtiyaç var. O projeler bürokraside bekliyor. Lakin, Yunanistan’da birçok yerde bağlama ücreti dahi alınmıyor. Günümüzde yabancı bayraklı tekneler nerede ise istenmez hale geldi. Marinaların en büyük derdi belki de bu. Öte yandan yürürlükte olan mavi kart uygulaması da çok yanlış. Arıtma teknolojisine sahip tekneler bile mavi kart uygulamasına tabi tutuluyor. Çevre elbette hepimiz için son derece önemli ve değerli.

Lakin önerim uygulamanın yeniden gözden geçirilmesidir. Dizgin atı yavaşlatır, bu tür uygulamalarla denizciliğimizi nasıl geliştirebiliriz ?’’ diyor. İbrahim Yazıcı’nın  görüşlerini Türkiye’nin uluslararası haber platformu www.cnnturk.com’da tarihin not defterine kayıt ediyorum. Gün gelir hatırlarsınız değerli okurlar. Son olarak benden birkaç not… Türkiye’de denizciliği bütünleşik yaklaşımlarla uzun vadeli milli bir strateji  olarak görmeli ve uygulamalıyız. Aksi halde Ege, Akdeniz ve Karadeniz’de ciddi hak kayıplarına uğramamız kaçınılmazdır. Son dönemde Akdeniz ve Ege’nin uluslararası sularında doğalgaz ve petrol sondaj çalışmalarına başlamamız son derece yerinde ve doğru bir karardır. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızın kararlı tutumunu siyaset üstü yaklaşımlarla desteklemek hepimizin manevi görevidir.

Öte yandan bu yapılırken denizciliğimizin diğer sorunlarını da ömrünü bu alana vakfetmiş isimlerden oluşan ‘’Akil Adamlar Heyeti’’ organize ederek en kısa zamanda milli bir politika dahilinde ele almalı ve çözmeliyiz. Mavi kart, marina, barınak, liman yapımı, yabancı ve yerli amatör kaptanların A’dan Z’ye tüm sorunları halen çözüm bekliyor. Büyük önder Atatürk’ün denizci millet olmamıza yönelik vasiyeti hepimiz için vazgeçilmez ödevdir. Bu konuda özel sektörün ve kamunun atacağı adımları desteklemeye hazırım. Yeter ki denizciliğimiz her alanda hak ettiği yerlere ulaşsın. Yazım için fotoğraf desteği sağlayan Setur Altınyunus Marina Müdürü Hakan Tellioğlu’na ve sevgili oğlum Ege Atis’e teşekkür ediyorum. Tüm denizcilerin pruvası neta, rüzgar kolayına olsun. Esen kalın.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS